NAPISZ DO NAS

lub

794 145 453

Microdata, RDFa czy microformat – co wybrać?

9 czerwca 2014 | Kategoria: Semantic Web

microdata vs rdfa vs microformatsWielu webdeveloperów chcących wdrożyć dane strukturalne na stronie nadal zastanawia się nad wyborem najlepszego standardu służącego do ich oznaczania, wybierając pomiędzy trzema możliwymi standardami – mikrodanymi, RDF’ami czy mikroformatami. 

Do pewnego momentu można było wybrać standard oznaczania danych na podstawie ich wad i zalet…

Mikroformaty – mikroformaty są najprostszym standardem, wymagającym najmniejszej ingerencji w kod źródłowy strony. Wykorzystują elementy obecne w HTMLu, takie jak atrybuty klas CSS. Dodatkowo współpracują z HTML 4 i 5 oraz XHTML 4 i 5.

RDFa – najbardziej kompleksowy i rozbudowany standard, wprowadzający również najwięcej dodatkowych atrybutów, przez co łatwo wywołać błędy w kodzie witryny. Jest również najbardziej elastycznym standardem możliwym do wdrożenia w dużej ilości typów dokumentów.

Mikrodane – najmłodszy standard wdrożony przez organizację W3C jako element HTML5. Jego zaletą jest równowaga pomiędzy kompleksowością i możliwością rozbudowy RDFa oraz prostotą mikroformatów. Jest przeznaczony przede wszystkim dla HTML5 oraz XHTML5.

Na podstawie tych danych rzeczywiście można mieć problem z wyborem najlepszego dla siebie formatu. Jednak jakiś czas temu największe wyszukiwarki takie jak Google, Bing czy Yahoo podjęły decyzję za webmasterów i zdecydowały, że jedynym wspieranym przez nich formatem będą mikrodane. Dlatego z punktu widzenia SEO jedynym słusznym formatem, rekomendowanym również przez nas, są mikrodane. Oficjalną stroną standardu jest schema.org.

Podobał Ci się wpis? Podziel się:Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook
The following two tabs change content below.